T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ZEYTİN ANAVATANINA DÖNÜYOR PROJESİ KAPSAMINDA EĞİTİMLER DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 22.04.2024

​        İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İl Müdürlüğümüz, Derik Kaymakamlığı, Artuklu Üniversitesi, Mardin Zeytin Üreticileri Birliği ve Derik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklıkları ile yürütülen;  Mardin il ve ilçelerinde modern zeytin yetiştiriciliği ve teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik üreticilerin bilgi seviyelerinin artırılması (budama, sulama, gübreleme, toprak işleme, çeşit farkındalığı ve dikim sistemleri ile ilgili eğitimler), zeytinde organik tarım yönetimi ve uygulamaları, sofralık zeytin ve zeytinyağı teknolojilerinin aktarılarak kalite parametreleri hakkında farkındalık yaratmak (zeytinyağı duyusal tadım temel eğitimleri), eğitim ile kalitenin artırılması, markalaşma ve pazarlama ile katma değeri yüksek ürün elde etmeyi amaçlayan 'Zeytin Anavatanına Dönüyor' Projesi kapsamında 17-19/04/2024 tarihleri arasında Derik İlçemizde eğitimler düzenlendi.

                Derik Kaymakamı Sayın Evren ÇAKIR, İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER, Şube Müdürü, İlçe Müdürü, Artuklu Üniversitesinde Görevli Doç.Dr. Aziz KORKMAZ, İl/İlçe  Müdürlüğü personelleri, STK Temsilcileri ve üreticilerimiz programda yer aldılar.

                  Program kapsamında Artuklu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Doç.Dr. Aziz KORKMAZ zeytinyağının önemi ve sağlığa yararları, İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitü Müdürlüğünden uzman eğiticiler  Dr. Özgür DURSUN,  Dr. Şule SAVRAN, Dr. Cansu DEMİR ve  Dr. Hande UÇAR ÖZKAN  tarafından zeytin yetiştiriciliği (budama, sulama, gübreleme, toprak işleme, dikim teknikleri ve çeşit farkındalığı) ve zeytinyağı duyusal eğitim konuları anlatıldı. Verilen teorik eğitimlerin sonrasında zeytin bahçelerine gidilerek, zeytinde dikim yöntemleri ve budama konusunda uygulamalı eğitimler verildi.