T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜRÜ ELEMANINA DONANIMLI EKİPMAN ÇANTASI PROJESİ

Yayın Tarihi : 13.10.2023

​      Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığında “Sürü Elemanına Donanımlı Ekipman Çantası Projesi" kapsamında Mardin Valimiz Sayın Tuncay AKKOYUN, İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Dr. Hasan MARAL, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve yetiştiricilerimizin katılımıyla Artuklu, Yeşilli ve Ömerli İlçelerimizde bulunan 130 yetiştiricimize 130 adet Donanımlı Ekipman çantası ve malzemelerin dağıtımı gerçekleştirildi.

     Bu proje kapsamında toplamda 10 ilçemizde 504 yetiştiriciye Donanımlı Ekipman çantası, çanta içerisinde Elektrikli Kırkım Makinesi, Kırkım Makası, Powerbank, El Feneri, Kuzu Biberonu ve şapka dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

      Proje bütçesinin % 20' si Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı, % 70'i GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve % 10' u yetiştiricilerimiz tarafından karşılanmıştır.

    Dağıtım töreninde, üretime katkı sunmak, istihdamı artırmak ve göçü engellemek için projeler geliştirdiklerinin altını çizen Sn. Valimiz Tuncay AKKOYUN,  konuşmalarında “Güzel şehrimiz Mardin, tarıma elverişli Mezopotamya' nın bereketli topraklarıyla, tarımdan hayvancılığa zengin bir yelpazeye sahiptir. Şehrimizin bu olanakları teknolojiden çokça istifade eden, tarımsal ve havvansal üretim anlayışı ile bütünleştirmek nihai hedeflerimiz arasındadır. Devletimizin Kırsal kalkınmaya verdiği desteklemeler ile hayvancılık ve tarım, vatandaşlarımızın önemli istihdam kapısı olmaya devam edecektir. Üreten Çiftçilerimizin her zaman Devlet olarak yanındayız" ifadelerini kullandı. Daha sonra yetiştiricilerimize çanta ve ekipman malzemeleri dağıtımı gerçekleştirildi.