T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOPRAK BAYRAMINI KUTLADIK

Yayın Tarihi : 20.06.2023

     İlk kez 1945 yılında yayınlanan 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanunu'na göre her yıl 11 Haziranı takip eden ilk Pazar günü "Toprak Bayramı" olarak kutlanmaktadır.  Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığınca her yıl 11- 17 Haziran tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle "Toprak Haftası" olarak kutlanmaktadır.

   Milyonlarca yılda meydana gelen verimli topraklarımız biz atalarımızın emaneti, bizde gelecek nesillere verimli topraklardan istifade etmeleri için bozulmadan, azaltmadan teslim etmeliyiz. Daha yaşanabilir, yoksulluğun olmadığı, sağlıklı bir çevre için dünyanın en kıymetli unsuru olan toprakları korumak gayesiyle hep birlikte İnsanlık için hayat kaynağı olan toprağın her karışına sahip çıkmalı ve korumalıyız.

      Toprak Bayramı kapsamında kurumumuzun bahçesinde İl Müdür Vekilimiz, Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, kurum çalışanlarımız ve çocuklarıyla birlikte “Çiçekler Minik Ellerle Topraklar Buluşuyor" etkinliği kapsamında miniklerimize toprağın öneminden bahsedilerek çiçeklerimizi toprakla buluşturduk.

    Etkinliğimizde çocuklarla halay çekilerek çeşitli oyunlar oynandı. Etkinlik sonunda çocuklarımıza dondurma dağıtımı yapıldı. Çocuklarımız hem eğlendi hem de toprağın önemini öğrendi.