T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TAKEP PROJESİ KAPSAMINDA 366 TON BUĞDAY DAĞITTI

Yayın Tarihi : 18.11.2022

      Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ, Sayın İl Müdürümüz Menduh DİNLER ve Çiftçilerimizin katılımıyla, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Mardin Büyükşehir Belediyemiz ile ortak yürütülen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)" kapsamında %75 Hibeli Sertifikalı Buğday Tohumu Dağıtım Töreni düzenlendi.

       Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ konuşmasında, "Mardin Büyükşehir Belediyemiz ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile ortaklaşa bugüne kadar 23 tarımsal proje gerçekleştirdik. Bu Projelerin Toplam Maliyeti 106 Milyon TL olup bunun 55 Milyon TL'si Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmıştır. Mardin çiftçilerimizin daha iyi ve modern tarım için desteklerimizi arttırarak devam edeceğiz" dedi.

       Törende konuşan Sayın İl Müdürümüz Menduh DİNLER, "Bugün burada Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 3 yıl önce uygulamaya konulan "Tarım Arazilerinin Kullanımını Etkileştirme Projesi (TAKEP)" kapsamında; İlimizde öncelikle ekilmekte zorluk çekilen, kıraç, kurak ve kuraktan zarar gören alanlarda ekilmek üzere buğday tohumluğunu dağıtmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

     2022 yılı içerisinde Bakanlığımız ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü % 75 hibeli projelerimizde, 340 Ton Kırmızı Mercimek ve 366 Ton Buğday tohumluğu 1.828 üreticimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Toplamda 13,1 Milyon TL bütçeli projenin; 5,2 Milyon TL Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından, 4,7 Milyon TL Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve 3,2 Milyon TL Çiftçi katkısı olarak finanse edilmiştir.

        Son 3 yıl içerisinde TAKEP projesi kapsamında; 15,8 Milyon bütçe ile İlimizde 2.744 üreticimize 556 ton kırmızı mercimek, 366 ton buğday tohumluğu dağıtılarak toplamda 58.000 dekar alanda atıl, kıraç ve kurak araziler üretime kazandırılmıştır.

       % 75 bütçesi Tarım ve Orman Bakanlığı ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından desteklenen her iki projenin de İlimiz tarım ve hayvancılığına, çiftçilerimize hayırlı olmasını dileyerek, üretim için emek sarf eden tüm çiftçilere bereketli bir sezon dilerim" dedi.

Ardında Çiftçilere buğday tohumu dağıtıldı.