T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇOCUK VE TARIM

Yayın Tarihi : 14.10.2022

Tarım, günümüzde önemi giderek artıyor. Bu nedenle tarım bilinci yüksek çocuklar yetiştirmek önemlidir. İşte bunun yolu da tarımla ilgili eğitimden ve bilgilendirmeden geçer, bunun en etkili yolu da çocuğun doğada bulunmasıdır. Bilgilerin sınıf ortamında öğrenilmesinden ziyade doğal ortamlarda, uygulamaya yönelik ve günlük yaşamda kullanılabilir şekle dönüştürülmesi ve bu çalışmaların sürdürebilirliğinin sağlanması kilit unsurdur. Doğada bulunan toprağa eli değen çocuk tarıma sevgi ve saygı besler.

Bu nedenle çocuklara tarımla ilgili kitaplar okumak, birlikte belgesel izlemek, sohbetler etmek, tarımın olduğu alanlarda yürüyüşler yapmak, evde bitki yetiştirmek, balkonumuzda ya da evinizin bahçesinde kentsel tarım yaparak sebze meyve yetiştirmek ve hatta okullarda çeşitli atölyeler, kulüpler aracılığıyla bahçeler oluşturmak ve bu sayede çocukların tarıma duyarlılığını artırmak, toprağa dokunmasını sağlamak ve öğrenirken eğlenmelerini sağlamak mümkün.

Bizde İl Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemizle ortaklaşa üretim yaptığımız fidan üretim alanımızda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza tarımın önemini aktarmaya çalıştık.