T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DARGEÇİTLİ ARICILARIMIZIN BİTLİS VE SİİRT SAHA ZİYARTELERİ

Yayın Tarihi : 13.10.2022

            İl Müdürlüğümüz ve Dicle Kalkınma Ajansı iş birliği ile " Üretici ve Üretici Örgütlenmelerine Yönelik İyi Uygulama Ziyareti ve Yerinde Eğitim Programı" kapsamında Dargeçit ilçemizde arıcılık yapan üreticilerle Siirt ve Bitlis illerine ziyaretler gerçekleştirildi.

           Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda Dargeçit ilçemizde uygulanan 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi' kapsamında "Dargeçit'te Kadınlar Bal Üretiyor Projesi' faydalanıcı kadın üreticiler ile birlik üyesi diğer üreticiler ve teknik elemanların katılım sağladığı programda, üreticilerin güncel teknolojileri, modern üretim tekniklerini ve gelişmeleri yerinde görmelerini sağlayacak saha ziyaretleri ve tecrübe paylaşım çalışmaları yürütülmesi amaçlanmıştır.

            Programın ilk gününde Bitlis İl Müdürlüğü ziyareti sonrası örnek işletmeler, bal paketleme ve satış yerleri gezilerek uygulama süreçleri ve ürünlerin pazara hazırlık süreçleri hakkında gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Programın ikinci gününde Siirt İl Müdürlüğü ve Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği ziyaret edildi. Siirt ilinde bulunan önder yetiştiriciler, bal paketleme, satış ve depolama yerleri yerinde incelendi.