T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

OKULLARDA GIDA GÜVENİRLİĞİ , SUYUN TASARUFLU KULANIMI İLE İLGİLİ EĞİTİMLER DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 23.05.2022

​         Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2018-2023 Stratejik Planı doğrultusunda, "Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek" hedefi doğrultusunda İl Müdürlüğümüz ve Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında uygulanan koordinasyon ile 2021- 2022 eğitim -öğretim yılı kapsamında, Mardin İli Artuklu İlçesinde  Okullarında Gıda, Gıda Güvenilirliği Bilgilendirme ve Geliştirme Projesi kapsamında  9 İlkokul, 4 Ortaokul, 2 Lise olmak üzere toplam 15 okullumuzda toplam 845 öğrenciye eğitimler verilmiş olup, İlçe Müdürlüklerimizde konu ile ilgili eğitimler devam etmektedir.

         İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri Mehtap ÇUBUKÇU, Baran ADAL ve Büşra USLU , Ziraat Mühendisleri Fatma ZENGİN YILDIZ, Hatice ÜNAL SONKURT ,Veteriner Hekim Neslihan SARICA ÇELİK 'in katıldığı eğitimde; güvenilir gıda, gıdanın bilinçli tüketilmesi, sağlıklı beslenme, kişisel temizlik, gıda ve su israfı, tüketilen ürünlerin etiket bilgileri ve Alo 174 Gıda hattı ile ilgili bilgiler verildi.

        Okul kantin ve yemekhanelerinde, bireylerin evlerinde ve alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında sunum yapıldı. Ayrıca eğitimde Alo Gıda 174 Hattı hakkında bilgiler verilerek, gıdaya yönelik her türlü şikâyette bulunabilecekleri ifade edildi.

        18/04/2022 tarihinde başlayan eğitimimizde tüketici olan öğrencilerimizin de birer denetçi oldukları ve en iyi denetçinin bilinçli olan tüketici olduğu ifade edilerek, öğrencilerimizin sordukları sorulara cevap verilmesinin ardından, 13/05/2022 tarihinde eğitimler tamamlandı.