T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI GERÇEKLEŞTİ

Yayın Tarihi : 18.05.2022

​             Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile her yıl İlkokul 4. Sınıf öğrencilerine yönelik "Hayatın Merkezinde Tarım, Tarımın Merkezinde Çocuk" ilkesinden yola çıkarak öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla " Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmektedir. İlimizde de bu yıl 16-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

            Birleşmiş Milletler 2022 yılını 'Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su ürünleri Yetişticiliği' olarak belirlemiştir. Bu tema ile ilimizde Lider Çocuk Tarım Kampı 16-18 Mayıs tarihleri arasında Dargeçit İlçemize bağlı Yoncalı İlkokulu ve Tavşanlı İlkokul 4. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla balıkçılık ve su ürünleri konusunda bilgilerini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla; su ürünleri ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, yöremize uygun türleri tanımaları, çevre bilincinin geliştirilmesi vb. konularda eğitim verildi. Kampa katılan çocuklara perakende balık satış yerlerinde balıklar tanıtıldı. Beyazsu'da bulunan alabalık üretim tesislerinde balıkların yetiştiriciliği anlatıldı.  Ayrıca İl Müdürlüğüze bağlı fidan üretim sahası gezdirilerek, çocuklar tohumları toprakla buluşturdular.

            Kampımızın sonunda Vali Yardımcımız Birkan TATLISÖZ, İl Müdürümüz Menduh DİNLER ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat DEMİR tarafından katılım belgeleri ve hediyeleri verildi.

İl Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen Lider Çocuk Tarım Kampı eğitim, etkinlik faaliyetleri, gezi ve eğlenceli oyunlarla; çocukların büyük ilgisi ve coşkusuyla tamamlandı.