T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE KARABUĞDAY ÜETİMİ VE GLUTENSİZ UNLU MAMÜLLERİ İMALATHANESİ KONUSUNDA TOPLANTI DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 17.03.2022

​      17.03.2022 tarihinde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda İl Müdürlüğümüz ile Mardin Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülecek olan karabuğday üretimi ve glütensiz unlu mamuller imalathanesi projesi kapsamında toplantı düzenlendi.

      Toplantıda söz alan uzmanlar; glütensiz beslenme için en önemli tarımsal üretimlerden karabuğdayın çölyak hastaları için gerekli olduğunu, içerisinde glüten olmaması nedeniyle karabuğdayın (greşkanın) otizm tedavisinde olumlu etkiler yarattığı anlatıldı. Ayrıca,  "Karabuğday fazla suya ihtiyaç duymadan az gübre kullanılarak ve zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilmektedir. Karabuğday 85 gün gibi kısa bir sürede hasat edilir ve 45 gün çiçeklenme süresi vardır. Bu yüzden arıcılığa uygundur. Toprak sıcaklığı 10 dereceye ulaştığı zaman ekim yapılır ve yıl içerisinde ikinci ekime uygundur. Karabuğdayın glutensiz olduğu TUBİTAK tarafından onaylanmıştır. Glutensiz beslenme, çölyak (glüten hassaslığı) hastalığı olan bireyler üzerinde öncelikli olup diyabet hastalığı olan ve otizmli bireylerde de önemli bir role sahiptir. Ayrıca sağlıklı beslenmek isteyen ve diyet programlarında da glutensiz beslenme tercih edilmektedir. Çiftçilerimize pazar değeri olan alternatif bir bitkidir" dendi.

   Söz konusu toplantıya İl Müdür Yardımcısı Serkan KILIÇASLAN Konya Bahri Dağdaş UluslarArası Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü konu uzmanı Dr. Ahmet GÜNEŞ, Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Necmeddin NAS, Diyarbakır GAP Uluslar Arası Tarımsal Araştırmalar ve Eğitim merkezi Müdürlüğünden Dr. Sertaç TEKDAL, Kızıltepe Meslek Yüksek Okulu Öğretim üyeleri Doç. Dr. Erdal KARADENİZ, Doç. Dr. Hüsnü AKTAŞ, Şube Müdürleri, proje sorumluları, tarım danışmanı ve önder çiftçiler katıldı.