T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LİDER ÇOCUK TARIM KAMPINA KATILAN FİDANLARDAN MARDİN’E BİR NEFES

Yayın Tarihi : 11.11.2020

​     Tarım ve Orman Bakanlığımızca her yıl ilköğretim öğrencilerine; hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmektedir.

 

    Her yıl haziran ayı içerisinde düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı" bu yıl; Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen ülkemizde de etkili olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından dolayı tedbir amaçlı olarak "Milli Ağaçlandırma Günü" olan 11 Kasım 2020 tarihi gibi önemli bir güne ertelenmiştir.

  

     Her yıl olduğu gibi bu yılda ilimizde düzenlenen "Lider Tarım Çocuk Kampı" COVID-19 Pandemisiyle ilgili korunma tedbirleri titizlikle uygulanarak; İlimiz Artuklu İlçesi Zinciriye İlk Okulunda düzenlendi. Düzenlenen kamp programına Bakanlığımız Müfettişi Sayın Fatih DİLER, İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Emin DUYAN, okul yönetimi-öğretmenleri ve teknik personellerimiz katıldı.

 

     İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER "Canlıların yaşaması; hava, su ve besine bağlıdır. Besinlerin de temel kaynağı toprak, su, güneş vb ekolojik faktörlerdir. Bu programda, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okullarında öğrendikleri bu teorik bilgileri kendilerine uygulamalı olarak göstererek onları toprakla buluşturmayı amaçladık.  ülke çapında uygulanan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde Geleceğimiz olan çocuklarımızı toprakla buluşturduk, onlara tarımın önemi hakkında bilgi verdik ve "Geleceğe Nefes Ağaçlandırma Projesi" kapsamında fidan-çiçek dikim etkinliğini gerçekleştirdik. Tarımda bilinçlenmeyi "Ağaç yaş iken eğilir" atasözünün uygulaması ile başlattık "dedi.