T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE YERFISTIĞI HASADI

Yayın Tarihi : 5.11.2020

​        Yer fıstığı, baklagiller familyasından tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir.

     Birçok alanda kullanılan yer fıstığı daha çok çerez olarak tüketilmektedir. Bu amaçla yerfıstığı tohumları ya dış kabuk kırılmadan ya da kabuk kırılıp tohumlar ayrıldıktan sonra kavrulup çiğ fıstık tadı giderilmiş ve aynı zamanda dayanıklılığı arttırılmış olarak tüketime sunulur. Ayrıca yer fıstığı tohumunda yağ oranının çok yüksek olması yer fıstığının birçok yağlı tohumlar arasında bitkisel yağ üretimi bakımından önemli bir yer almasını sağlar.

      Birçok avantajı ve kullanım alanı olan yerfıstığı ilimiz tarımında da yer almaya başlanmıştır.

     İl Müdürlüğümüz tarafından teknik olarak desteklenen ana ürün ve II. ürün olarak 3 farklı lokasyonda ekilen yerfıstığının hasadı gerçekleştirildi. Hasadında dekara 350-450kg verim elde edilen yerfıstığı üreticimizin ekonomik olarak özellikle II.ürün tarımında çiftçilerimizin yüzünü güldürdü.