T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl ve İlçe Müdürlüğümüz Ekipleri Tarafından Yapılan Çekirge Kontrolleri

Yayın Tarihi : 16.3.2020

      Çöl çekirgeleri polifag böceklerdir. Birçok kültür bitkisi üzerinde beslenirler. Çok yıllık ve tek yıllık bütün bitkilerin yeni sürgün ve filizlerini, yaprak ve çiçeklerini, hatta dane ve meyvelerini yemek sureti ile doğal afet düzeyinde zarar yaparlar. Salgın yaptığı yıllarda bitkisel üretimde %100'e varan zarara neden olabilmektedir.

        Bakanlığımızca herhangi bir çekirge istilasına karşı hazırlıklı olunması için İl Müdürlüklerimize gerekli talimatlar verilmiştir. Bakanlığımız taşra teşkilatı olan İl-İlçe Müdürlüklerimiz çöl çekirgelerini anlık olarak takip etmekte ve mücadelesine yönelik gerekli tedbirler almaktadır. İl ve ilçe Müdürlüklerimiz sınırları içerisinde sürvey, kontrol ve mücadele için yeteri kadar teknik ekiple saha kontrolleri günlük olarak yapmaktadır. Yapılan sürvey ve kontrol çalışmaları neticesinde il sınırlarımız içerisinde herhangi olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

        Ayrıca İl-İlçe Müdürlüklerimiz üreticilere ve diğer paydaşlara mücadele ile ilgili duyuru, bilgilendirme ve yayım çalışmaları yapmakta, aktif çobanlık yapan kişilerle iletişim içerisinde olup çekirgelerin görülmesi durumunda derhal İl-İlçe Müdürlüklerimize bildirilmesi gerektiği belirtilmiştir.